Poprawnie skonstruowana strona www

Poprawnie przygotowana strona www powinna cechować się pewnymi atrybutami zarówno pod względem wizualnym, technicznym jak i samej swej zawartości. Jej odbiór przez osoby trafiające na nią ma niebagatelny wpływ na to jak postrzegana jest firma, do której strona www należy z czego wprost wynika fakt czy zainteresowani oni będą ofertą przedsiębiorstwa a także czy będzie ono dla nich wiarygodne.

Oprawa wizualna

Na temat wiarygodności wiele mówi oprawa graficzna serwisu www. Musi ona nie tylko przyciągać wzrok ale także być dostosowana do profilu firmy i jego grupy docelowej pod względem wizualnym oraz doboru kolorystyki. Pomimo tego sam projekt graficzny nie powinien zanadto dominować nad samą zawartością gdyż może to utrudniać zapoznanie się z treścią. Bezcelowe jest także nadmierne wyróżnianie się od obowiązujących standardów ponieważ strona www musi być także prosta w obsłudze, przecież nie mamy pewności w jakim wieku trafią na nią odbiorcy, a wiele osób jest przyzwyczajonych do pewnych konwenansów gdy idzie o nawigację.

Strona techniczna

Nie mniej znaczące są czynniki natury technologicznej. Postęp pod tym względem jest jednym z czynników napędzających dziś całą branżę tworzenia stron www. Kilkuletnia strona jest już kompletnie przestarzała a wyszukiwarki promują najnowocześniejsze rozwiązania niejednokrotnie wyświetlając w swych wynikach przeszukiwania lepiej dopracowane pod względem technicznym strony wyżej niż te przestarzałe. Nowoczesne strony www to serwisy wykonane w technologii responsywnej, wykorzystujące HTML5 oraz CSS3, bezdyskusyjnie już zapominamy o tabelkach (w ten sposób tworzyło się strony jeszcze jakieś 10 lat temu) oraz o Flashu.

Zawartość

Mimo wszystko najważniejszym elementem strony www jest jednakże jej zawartość, w końcu po to się je robi i odwiedza by zapoznać się z ich zawartością. Treść musi być czytelna dla odbiorcy i łatwa do znalezienia. Ludzie jednakże nie lubią czytać dużych bloków tekstu (bynajmniej nie powinniśmy ograniczać treści do absolutnego minimum wychodząc z założenia, że długie teksty są dla wyszukiwarek i w dużym stopniu ułatwiają proces pozycjonowania strony). Powszechne jest przeglądanie tekstu w sposób pobieżny. By ułatwić wyłowienie postępującym tak czytelnikom najważniejszych fragmentów warto zadbać o właściwy podział treści i wyróżnienie tego co mają zauważyć. A zatem podział tekstu na akapity z nagłówkami oraz stosowanie wyróżnień w treści (przez pogrubienia albo kursywę) gdyż jednolity długi blok tekstu zniechęca do prób przeczytania go. Także zdjęcia moją istotne znaczenie w skanowaniu treści.

Stosując się do powyższych zaleceń sprawimy, że odbiorcy nie będą mieli problemów ze znalezieniem interesujących ich na stronie internetowej treści i nie zamkną strony natychmiast po wejściu na nią, a przez to zyskamy szansę na pozyskanie nowego klienta.